5. lis, 2019

Voyager Golden Record update

Klasa 1C realizowała na lekcji języka angielskiego niecodzienny projekt. Zadaniem było stworzyć własną, uwspółcześnioną wersję Voyager Golden Record.  W tym miejscu dziękuję pani Kasi Łazowskiej za inspirację i pomysł, który doprowadził do powstania tego projektu.

Voyager Golden Record to pozłacane dyski, które zostały umieszczone na dwóch sondach wystrzelonych przez NASA w 1977 w ramach programu Voyager. Zawierają dźwięki i obrazy mające ukazać różnorodność życia i kultur na Ziemi. Przeznaczone są dla pozaziemskich cywilizacji lub ludzi z przyszłości, którzy zdołaliby je odnaleźć. Pomysłodawcami dwugodzinnego nagrania byli Frank Drake i Carl Sagan. Materiały, które miały znaleźć się na płytach zostały wybrane przez komitet pod przewodnictwem Carla Sagana. Razem ze współpracownikami wybrał 116 zdjęć, różnorodnych dźwięków wydawanych przez zwierzęta oraz odgłosów natury. Do tego dołączono muzykę pochodzącą z różnych kultur i epok oraz pozdrowienia w 56 językach (55 współczesnych i starożytnych językach oraz esperanto). Załączono także wiadomość od prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy'ego Cartera i sekretarza generalnego ONZ Kurta Waldheima.

Wśród obrazów znalazły się czarno-białe i kolorowe fotografie oraz diagramy. Zawierają dane naukowe dotyczące wartości fizycznych i matematycznych, Układu Słonecznego, jego planet, DNA, a także ludzkiej anatomii. Oprócz tego zamieszczono zdjęcia innych organizmów żywych zamieszkujących Ziemię i jej krajobrazów. Obrazy ludzi ukazują różnorodność kultur. Można na nich zobaczyć jedzenie, architekturę i czynności życia codziennego.

Wiele zdjęć zawiera informację na temat czasu, rozmiaru i wagi. Na niektórych ukazano skład chemiczny. Wszystkie jednostki miary użyte do opisu zdjęć są zdefiniowane na pierwszych obrazach przy użyciu wartości, które powinny być takie same w całym wszechświecie.

Nagrania muzyczne zawierają utwory artystów takich jak Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Guan Pinghu, Wolfgang Amadeusz Mozart, Igor Strawiński, Blind Willie Johnson, Chuck Berry i Kesarbai Kerkar.

Pod wpływem krytyki jaką NASA otrzymała za umieszczenie wizerunków nagiej kobiety i mężczyzny na tabliczkach sond Pioneer, agencja nie zezwoliła Carlowi Saganowi i jego kolegom na dołączenie takiego zdjęcia do nagrania. Zamiast tego znajduje się na nim jedynie wizerunek sylwetki mężczyzny i kobiety.

Prezentacje przygotowane przez uczniów miały zawierać informacje/treści w następujących kategoriach:  wiadomość (message), pozdrowienia (greetings), obrazy ze świata przyrody (images of natural world), obrazy wytworów człowieka (images of man made world), nauka i technologia (science and technology), dźwięki świata naturalnego (natural sounds), muzykę (music) oraz ludzie (people). 

Powstały z tego świetne prace, różne, choć podobne, zaprezentowane na forum klasowym 4 i 5 listopada 2019r. Ale chcemy się nimi z Wami podzielić, więc zapraszamy do oglądania (i słuchania):

link 1:  http://bit.ly/2JSxSNa

link 2:  http://bit.ly/2oUqPw8

link 3:  http://bit.ly/34xOAt2

link 4:  http://bit.ly/34zKIYA

link 5:  http://bit.ly/2Cj6Eeu

link 6:  http://bit.ly/36BzEf7

link 7:  http://bit.ly/2NIofSm

13-14 listopada 2019r. swoje prezentacje przedstawili także uczniowie klasy 1B. 

link 8: http://bit.ly/2XVaK6n 

link 9: http://bit.ly/34stv3y

link 10: http://bit.ly/2OG8dbS

link 11: http://bit.ly/34qFE9k

link 12: http://bit.ly/37IbsIu

link 13: http://bit.ly/2KWj4O1

link 14: http://bit.ly/37DLYMw 

A tu znajdziecie wersję oryginalną.

http://goldenrecord.org/